Wypełniacz do paczek - ekologia kontra skuteczność

Opublikowany

Ekologiczne przesyłki

Zakupy przez Internet to symbol naszych czasów. Zdobyły popularność dzięki wygodnej formie i łatwemu dostępowi do wielu różnych produktów. Nie trzeba wychodzić z domu, a produkt i tak do nas dotrze. Jedyną wątpliwością może być sposób, w jaki firmy pakują paczki. Obecnie w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna i wiele osób chce generować jak najmniej śmieci. Tym samym zależy im na tym, aby ich paczki były ekologicznie pakowane. Jednak należy się zastanowić czy ekologiczny wypełniacz do paczek to również wypełniacz skuteczny. Czy mata powietrzna podlega recyklingowi?

Foliowe poduszki i skropak jako ekologiczny wypełniacz do paczek

Najlepsze wypełniacze do paczek to takie, które są tanie i lekkie. Pod tym względem najlepsze są poduszki powietrzne do paczek. Są niedrogie, prawie nic nie ważą najlepiej ochraniają delikatne przedmioty. Jednak jednocześnie są najmniej ekologicznym wyborem dostępnym na rynku. Folia, z której są tworzone wypełniacze powietrzne, jest niezdatna do ponownego przetworzenia. Tego typu wypełniacze ciężko jest wykorzystać ponownie, dlatego większość osób po prostu je wyrzuca. Istnieje jednak opcja, że do ich produkcji wykorzystana została folia biodegradowalna do pakowania. W takim przypadku wypełniacze nie szkodzą środowisku i podlegają szybkiemu rozkładowi. Ekologiczną alternatywną dla tego typu wypełnień jest eko-skropak, czy biodegradowalne „chrupki”. Z pozoru wydaje się to kolejnym śmieciem, jednak bardzo łatwo się go pozbyć. Wystarczy wsypać go do umywalki i puścić wodę, a skropak się rozpuści. Można go też rozpuścić i wykorzystać do podlania kwiatów, ponieważ po rozpuszczeniu zakwasza środowisko, co sprzyja wzrostowi niektórych roślin.

Biodegradowalna folia

Pozostaje jeszcze problem zabezpieczenia paczki przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Jest to szczególnie ważne w zimę i na jesieni, kiedy pada deszcz i jest wilgotno. Sam karton może nie wystarczyć. Natomiast folia do pakowania paczek jest rzeczą, której nie można wykorzystać ponownie. W tym przypadku również można znaleźć przyjazne dla środowiska alternatywy. Przykładem tego są foliopaki z dodatkiem d2w, który pozwala na pełne rozłożenie folii do wody, dwutlenku węglu oraz elementów odżywczych dla mikroorganizmów. Folia biodegradowalna do pakowania z dodatkiem d2w jest równie szczelna i równie dobrze ochrania produkt przed środowiskiem zewnętrznym.

Autor
Kategorie Zabezpieczenie paczek, Pakowanie paczek